Frågor om ett bok..


.. träd..

Ett lite annorlunda, men kanske desto mer lärorikt blogginlägg detta.

Jag har letat fram lite fakta om ett enskilt träd – och lotten föll på Fagus sylvatica

Vi börjar så här – en 100 år gammal bok,  nästan 20 meter hög och med en krondiameter på 12 meter.

Jag inleder med en relativt svår fråga – vilket av följande blad tillhör bokträdet?

 

 

 

3blad

 

 

 

 

 

1 –

Vi fortsätter till inledningen och det träd som beskrevs.
Hur många löv kan man tro sitter fast på trädets alla grenar en varm solig sommardag?

2 –

 

Med hänsyn till själva bladets fysiska struktur,
uppgår detta till en total yta på xxxxx kvadratmeter
avsedd för gasutbyte.

3 –

Som ni alla minns från skolans biologilektioner så är gröna blad oerhört viktiga för allt levande på jorden – och nää – ingen fråga på vad den processen heter, men däremot en fråga om hur mycket koldioxid detta ståtliga träd tillgodogör sig under denna varma dag?

4 –

Träd är törstiga – det vet vi alla – men hur mycket vatten avdunstar en varm sommardag från detta träd?

5 –

Fotosyntesen, jag droppar det nu, för er som vet, men lixom har svaret på tungan – det är namnet på den process som omvandlar koldioxid till syre.
Och då måste ju logiskt sett nästa fråga handla om just syre. Hur mycket syre frigörs från detta träd till oss syreandande varelser varje dag?

6 –

Fruktsocker är en av ingredienserna som skapas inne i trädet varje dag – hur mycket socker klarar detta träd av att producera egentligen?

7 –

Om nu detta ståtliga träd en dag möter sitt grymma öde i form av en motorsåg eller en kraftig storm – hur många träd med en kronvolym på en kubikmeter måste det då planteras för att ersätta detta träd när det gäller bladyta, koldioxidupptag, syreproduktion med mera?

8 –

Boken Adam – var Sveriges största träd. Normalt blir boken runt 150 år, men den kan bli över 300 år gammal. Den högsta kända boken i Sverige (Adam) fanns på Maltesholms gods i Skåne och var över 40 meter hög och hade en omkrets på 5,60 meter. Den grövsta stammen som har uppmätts hade en bok i Hagelsrum, Målilla, vars omkrets var 8,10 meter i brösthöjd.

Tyvärr är boken ett träd som endast växer som skog i landets sydliga delar. En upplevelse som jag som norrlänning önskar uppleva är att få vandra i dessa underbara bokskogar som man än så länge endast få se på bilder och på tv.

bokskog

 

Om vi skulle återvända till de frågor som jag ställde om detta magnifika träd. För er som vill tjyvkika på svaren så kommer de kortfattat här.

1 – det är bild nr 3

2 –  600 000 st

3 – 15 000 kvadratmeter

4 – 9 400 liter

5 – 400 liter

6 – 13 kg

7 – 12 kg

8 – 2000 st

Det blev ett kortfattat med förhoppningsvis lärorikt inlägg om ett träd och hur viktiga dessa är för naturen och miljön. Jag undviker att gå in på den biologiska mångfalden som en stor bok – likt alla träd – är hem för.

Annons

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.